profilaktyna-przeciwodlezynowa

Jak uchronić pacjenta przed odleżynami?

W przypadku osób długotrwale unieruchomionych, znajdujących się ciągle w tej samej pozycji, trzeba liczyć się z powstaniem odleżyn. Wynika to ze stałego ucisk na tkanki, czemu towarzyszy też tarcie. Obecnie do dyspozycji jest sprzęt przeciwodleżynowy, łóżka rehabilitacyjne wyposażone w materace piankowe ze specjalnymi wypustkami, nakładki formowane, krążki przeciwodleżynowe, podkłady i ochraniacze na odleżyny. Nie brakuje też preparatów przeciwodleżynowych, płynów, kremów, olejków. Wszystko to ma przeciwdziałać bolesnym zmianom skórnym, zwiększyć komfort i przynieść ukojenie.

Jak uchronić pacjenta przed bolesnymi odleżynami?

Odleżyny to poważny problem, któremu należy zapobiegać. Na początku pojawia się rumień, który blednie samoczynnie po zmniejszeniu nacisku. Następnie pojawiają się obrzęki i pęcherze, z czasem powstaje powierzchowna rana. Jeśli dojdzie do obumarcia tkanki mięśniowej, to z rany zaczyna wyciekać ropna maź, po czym pojawia się tkanka martwicza, uszkodzona skóra może sięgnąć aż do tkanki tłuszczowej. Ostatnim stopniem odleżyn jest tkanka martwicza sięgająca kości i przetoki w ranie. Kluczowe jest wobec tego zapobieganie odleżynom, pamiętając o częstym zmienianiu pozycji chorego, najlepiej co godzinę. Chodzi tutaj o to, aby nie zaburzyć krążenia krwi i nie narażać tanek na długotrwały nacisk. W celu usprawnienia mikrokrążenia zaleca się stosowanie poduszek i krążków przeciwodleżynowych, które pełnią funkcję masażerów. Istotne będzie to, aby podczas zmieniania pozycji nie przesuwać pacjenta, ale unosić jego ciało. Zaleca się masować pacjenta i oklepywać, aby zwiększyć ukrwienie skory.

Profilaktyka odleżyn

Bardzo ważną kwestią w profilaktyce odleżyn jest właściwa pielęgnacja skóry chorego. Ciało należy myć naturalnymi i delikatnymi kosmetykami, następnie dokładnie osuszyć skórę. W środkach pielęgnacyjnych przeznaczonych do zapobiegania odleżynom znajdują się między innymi tlenek cynku, lanolina czy kreatyna. Pielęgnują i łagodzą podrażnienia. Codziennie powinno się też sprawdzać stan skóry pod kątem powstawania odleżyn. Nie można też zapomnieć o materacach przeciwodleżynowych, których nadrzędną funkcją jest zmniejszenie nacisku na tkanki lub zmienianie jego lokalizacji. Zapewniają one stabilność i zwiększają komfort życia pacjenta. Materac przeciwodleżynowy jest wyposażony w specjalna pompę, która wtłacza powietrze do znajdujących się w nim komór. W profilaktyce godne polecenie będą modele bąbelkowe, to samo dotyczy mniejszych odleżyn. Za wygodniejsze uznaje się jednak rurowe materace przeciwodleżynowe, uniwersalne, nadające się też do odleżyn II stopnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *